Teleskopický manipulátor, nenahraditeľný pomocník na farme a stavbe. Viacúčelové zariadenie nahrádza jednostranne využívané stroje - vysokozdvižný vozík, vysokozdvižná pracovná plošina, kolesový nakladač, mobilný žeriav.Teleskopický manipulátor je vďaka riadeniu a pohonu všetkých kolies výborne pohyblivý v teréne. Jeho vysoká obratnosť s veľkou výškou zdvihu a dosahom sa hodí pre montážne, stavebné a stohovacie práce (5 až 6 balov na seba). Okrem toho má špeciálne bočné rameno, ktoré výrazne zvyšuje výhľad z kabíny pri práci v porovnaní s bežným traktorom s čelným nakladačom.
Každodenné nakladacie, vykladacie a prepravné práce predstavujú významnú časť realizácie stavebného diela. V súčasnosti sa na tieto práce využívajú buď vysokozdvižné vozíky, ktoré majú značné obmedzenia z hľadiska nosnosti, prejazdnosti terénu a najmä dosahov, alebo žeriavy, ktoré majú síce lepšie dosahy, ale sú pomalšie a predovšetkým nákladnejšie, čo sa týka sadzieb a ceny práce v porovnaní s teleskopickými manipulátormi. Riešením – tak z hľadiska efektivity a rýchlosti vykonanej práce, ako aj z hľadiska nákladov – môže byť teleskopický manipulátor, ktorý môže byť vybavený rôznymi zariadeniami a príslušenstvom pre špecifické potreby.
Najbežnejším prídavným zariadením sú paletové vidly, ktoré premenia teleskop na vysokozdvižný vozík s pridanou hodnotou. Neoddeliteľnou súčasťou teleskopického manipulátora je tiež lopata. Používa sa na manipuláciu s ľahkými sypkými materiálmi alebo s ťažšími ako sú zemina či kamenie. Na ťažšie materiály sú vhodné tie kompaktnejšie, vyrábané z hrubšieho plechu. Okrem toho existujú lopaty s doplnkovými hydraulickými funkciami, napríklad s pridržiavačom, vhodné na manipuláciu s nekompaktnými materiálmi. V konečnom dôsledku je tak teleskop nenahraditeľný pomocník na ktorejkoľvek farme a stavbe.
Pre vypracovanie cenovo výhodnej ponuky na prídavné zariadenia, kliknite tu.
Kľúčové slová: teleskopický manipulátor, prídavné zariadenia na teleskop, teleskop Manitou, využitie teleskopického manipulátoru, výhody teleskopu
Autor článku: Mgr. Lukáš Droždjak