AKO ZVÝŠIŤ PRODUKTIVITU A ODDIALIŤ OPOTREBENIE PRÍDAVNÝCH ZARIADENÍ?

06.01.2021

S prídavnými zariadeniami sa kope od rána do večera, a keď sa už nepoužívajú, sú často zanedbávané, čím sa urýchli opotrebenie. Tým pádom stavebný stroj počas svojej dlhoročnej životnosti vymení niekoľko lopát. Ak sa ale lyžica udrží v dobrej kondícii, zvýši sa jej produktivita a efektívnosť pri práci.

Pre ekonomicky výhodnú a spoľahlivú prevádzku stavebnej a poľnohospodárskej činnosti je dôležité udržiavať prídavné zariadenia v dobrom stave. Ich kondícia sa významnou mierou podieľa na spotrebe paliva, opotrebenie výložníka, pneumatík a najmä rýchlosti práce stroja. Občas však nastanú poruchy, ktoré sú frustrujúce, navyše v tejto pandemickej dobe – vylomenie britu, zničenie zubov, roztrhnutie lopaty. Týmto nečakaným výdavkom sa nejedenkrát dá predísť preventívnymi krokmi a lepšou technikou, ktoré predĺžia životnosť prídavného zariadenia.

Tu je 5 tipov a rád, ako sa vyhnúť zbytočným defektom:

  1. Nákup správneho prídavného zariadenia

Najlepší spôsob, ako zabrániť týmto typom problémov, je si obstarať prídavné zariadenie, ktoré je konštrukčne z kvalitných materiálov. Vysokokvalitná oceľ odoláva opotrebovaniu a vydrží dlhšie, čím sa zvyšuje životnosť a produktivita prídavného zariadenia. Pri výbere je dôležité sledovať vo všeobecnosti kvalitu ocele a Hardox brit, vystužené boky a dno, hrúbku použitých plechov, počet zubov a hydraulických valcov. Iba tak človek získa ucelený obraz o výrobku.

  1. Ideálny pomer šírky a objemu nakladacej lopaty

Pre dosiahnutie optimalizovaného výkonu je podstatné zladiť kapacitu a veľkosť lyžice so strojom. Šírka lopaty by mala byť minimálne taká široká ako vonkajšia šírka pneumatík alebo pásov. Ak nie, pneumatiky alebo pásy budú jazdiť po materiáli a lyžica tento materiál neodstráni. Naproti tomu lopaty, ktoré presahujú kapacitu stroja, riskujú nevyváženie a prevrátenie v dôsledku veľkosti nákladu. Väčšie lopaty tiež môžu zhoršiť videnie obsluhy na menšom stroji.

  1. Pravidelná kontrola

Údržba je voľakedy i primitívna, no nevyhnutná. Kontrola sa vykonáva pred každým použitím. Identifikácia a riešenie budúcich problémov je jednoduchšie vďaka vedomiu o prasklinách, úbytku materiálu z hrúbky stien a dna, nadmernej vôli čapov, nadmernom opotrebení, uvoľnených či poškodených hadiciach. Tiež sa dbá na to, aby sa na spodnej časti nehromadilo blato alebo iné nečistoty.

  1. Premyslené konanie pri práci

Pri tlačení, rozhŕňaní materiálu je najdôležitejším faktorom technika a rýchlosť. Pokus o príliš rýchly posun môže spôsobiť škody a opotrebenie v dôsledku kolízií s neviditeľnými predmetmi. Aby sa zamedzilo zbytočným nárazom s terénom, zhŕňa sa rozumným tempom. Nie nadarmo sa hovorí „pomaly ďalej zájdeš“.

  1. Zuby na lopate

Zuby na krajoch zubovej lopaty sa opotrebúvajú rýchlejšie. Tupé a zdeformované zuby na lopate ťažšie prenikajú do zeme, čím zaberú viac času pri kopaní a spotrebujú viac paliva. Aby sa životnosť zubov predĺžila, presúvajú sa do stredu lopaty. Druhou možnosťou je otočiť zub hore nohami, aby sa opotrebenie na spodnej hrane spomalilo. Pri chýbajúcom zube sa lopata nepoužíva, pretože by sa zničil adaptér a nový zub by nesprávne sedel. Odporúča sa preto mať náhradné zuby po ruke a podľa potreby ich vymeniť. Bližšie informácie o typoch zubov na lopate, nájdete tu. 

Pre vypracovanie cenovo výhodnej ponuky na prídavné zariadenia, kliknite tu.

Kľúčové slová: prídavné zariadenie, údržba lopaty, zubová lopata, pravidelná kontrola prídavného zariadenia, ako predĺžiť životnosť prídavného zariadenia, náhradné zuby na lopate

Autor článku: Mgr. Lukáš Droždjak

Zdroj: https://www.equipmentjournal.com/on-the-job/skid-steer-bucket-tips/

Yzk5MDgy